Pomoc Promama.pl

E-wykres płodności

Co to jest „interaktywna karta”?

„Interaktywna karta” to karta cyklu w aplikacji e-wykres. Została zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić wprowadzanie objawów. Dzięki temu możesz wprowadzać objawy jednym kliknięciem bezpośrednio na karcie cyklu, bez konieczności otwierania dużego okna z wszystkimi danymi i bez konieczności „przeklikiwania” się przez wszystkie zakładki w tymże okienku.

Ja jednak wolę duże okienko do wprowadzania wszystkich danych, co wtedy?

Jeśli się przyzwyczaiłaś do metody wprowadzania objawów przez okno ze wszystkimi danymi, możesz go używać także w e-wykresie. Wystarczy kliknąć dwukrotnie na siatce temperatur, aby pojawiło się tradycyjne okienko. Jego wywołanie będzie także niezbędne, jeśli potrzebujesz pomocy w wyliczeniu korekty temperatury.

W jaki sposób mogę założyć nową kartę cyklu?

Aby założyć nową kartę cyklu, należy wybrać spośród podanych kilku opcji dane, które staną się domyślne na cały czas trwania cyklu. Należy wybrać miejsce pomiaru temperatury, domyślną godzinę pomiaru, widoczność cyklu. Program pozwala także ukryć ikony współżycia i notatki, jeśli wolisz, aby pozostały sprawą prywatną. 

Jak zaznaczyć fakt wystąpienia miesiączki?

Jeśli chcesz zaznaczyć fakt wystąpienia miesiączki, w rubryce „Krwawienia/plamienia” zaznacz odpowiednie pole w wierszu „Krwawienie /plamienie” klikając jedno- lub dwukrotnie lewym przyciskiem myszy w kolumnie odpowiadającej dacie wystąpienia objawu.

Jak dokonać zapisu temperatury?

Wprowadzanie zapisków dotyczących temperatury polega na pojedynczym kliknięciu w odpowiednie pole na wykresie lewym przyciskiem myszy bądź poprzez tabelę, która pojawi się po dwukrotnym kliknięciu w polu temperatur.

Jak wprowadzić objawy do karty cyklu?

Aby dodać wybrane przez ciebie objawy do karty cyklu, wypełniamy pola na karcie pod wykresem bądź poprzez tabelę, która pojawi się po dwukrotnym kliknięciu lewym przyciskiem myszy w polu objawów. 

Jak zaznaczyć na wykresie temperaturę zakłóconą?

Gdy chcesz zanotować temperaturę zakłóconą, wystarczy, że klikniesz w pomiar prawym klawiszem myszy i wybierzesz opcję „Zaznacz jako zakłóconą” bądź poprzez tabelę, która pojawi się po dwukrotnym kliknięciu w polu temperatur. W zakładce „Temperatura” zaznacz pole „Zakłócona”.

W takim przypadku warto pamiętać, aby w rubryce „Zakłócenia” zanotować przyczynę zakłócenia. Możesz to zrobić bezpośrednio na karcie, klikając w odpowiednie pole, które umożliwi wybranie spośród kilku podanych propozycji bądź wpisanie własnego zakłócenia.

W jaki sposób wykonać korektę temperatury?

Jeśli chcesz zanotować, że zmieniłaś godzinę pomiaru, dwukrotnie kliknij w okienko temperatury, aby pojawił się pop-up. Gdy zmienisz godzinę pomiaru, program wyświetli informację o możliwości korekty temperatury. Możesz ją uwzględnić, zmieniając wcześniejszy zapis i zaznaczyć pole „Uwzględnij korektę”.

W jaki sposób edytować temperaturę skorygowaną?

Aby edytować temperaturę skorygowaną, kliknij prawym klawiszem myszy na temperaturze nie będącej w kółku, a następnie wybierz „Wprowadź objawy”.

W jaki sposób zanotować podwyższoną temperaturę?

Gdy chcesz zanotować podwyższoną temperaturę, należy podwyższyć skalę temperatury na wykresie. W tym celu klikamy w strzałkę w lewym górnym rogu wykresu. Umożliwi to zanotowanie nawet bardzo wysokiej temperatury. Możesz także użyć przycisku „Dopasuj”, aby wykres samoczynnie dostosował się do zakresu twoich temperatur.

W jaki sposób uzupełnić rubrykę statystyki?

Aby uzupełnić statystyki, należy wpisać odpowiednie wartości w pola po prawej stronie wykresu, a następnie kliknąć pole „Zweryfikuj”. Jeśli któreś z danych zostaną wprowadzone nieprawidłowo, pojawi się znaczek „x” sugerujący zmianę. Wystarczy wówczas kliknąć lewym klawiszem myszki, aby zmienić wartość bądź ukryć pole, którego nie zamierzamy uzupełniać.

Jak dokonać interpretacji cyklu?

Aby zinterpretować cykl, należy wybrać zakładkę „Interpretacja”. Następnie przeciągając myszką kwadraty na wykres, zaznaczamy sześć niższych temperatur oraz trzy wyższe, a także szczyt śluzu i szczyt szyjki. Warto następnie uruchomić automaty, które sprawdzą poprawność twojej interpretacji. Jeśli wartości nie będą się pokrywały, a uznamy, że automat wyznaczył temperatury prawidłowo, możemy zmienić ustawienie kwadratów, a potem ponownie sprawdzić. Jeśli nie jesteś pewna ani swoich interpretacji, ani sugestii automatu, możesz zgłosić swój cykl do sprawdzenia nauczycielowi metody, klikając w odpowiednie pole. 

Jak pozostawić wiadomość nauczycielowi NPR?

Ta opcja dostępna jest tylko dla konta Premium i VIP. Aby wysłać wiadomość nauczycielowi wystarczy wpisać swoje pytania w zakładce „Komentarze nauczyciela” znajdującej się pod wykresem. O tym, że nauczyciel przyjrzał się twojemu wykresowi, dowiesz się dzięki powiadomieniom.

W jaki sposób nauczyciel naniesie swoje poprawki na mój cykl?

Na wykresie zauważysz interpretację nauczyciela naniesioną czerwonym kolorem. Odpowiedź na twoje pytania z kolei odczytasz w komentarzach pod wykresem.

W jaki sposób wprowadzić do karty cyklu opis?

Opisy cyklu można wpisać w trzeciej zakładce znajdującej się po prawej stronie wykresu lub wchodząc w menu Narzędzia→Ustawienia.

Do czego służy klasyfikowanie wykresów oraz „Galeria wykresów”?

Gdy będziesz chciała założyć nowy cykl, pojawi się okno do zakończenia poprzedniego cyklu. Znajdują się tam dane klasyfikujące cykl. Warto je uzupełnić i umieścić cykl w „Galerii wykresów”, aby w ten sposób pomóc innym w interpretacji własnych wykresów. Możesz skorzystać także z zaawansowanej wyszukiwarki, która przejrzy cykle pod kątem wybranych przez ciebie kryteriów. 

Czy moje cykle w „Galerii wykresów” są anonimowe?

Tak, są całkowicie anonimowe i w żaden sposób nie da się ich połączyć z użytkownikiem.

W jaki sposób porównać cykl z innymi umieszczonymi w „Galerii wykresów”?

Aby porównać wybrany przez ciebie cykl z umieszczonymi w „Galerii wykresów”, należy kliknąć na przycisk „Porównaj z innymi cyklami” i na ekranie wyboru zaznaczyć swoje kryteria, aby wyszukać cykle innych użytkowniczek.

Czy wszyscy będą mogli obejrzeć mój wykres, gdy ustawię jego prywatność „Dla wszystkich”?

Gdy ustawisz widoczność wykresu „Dla wszystkich”, wówczas twój cykl będą mogli zobaczyć wszyscy użytkownicy zarejestrowani w portalu, pod warunkiem że posiadają odpowiedni link. W praktyce ten link nie jest nigdzie publikowany, więc to ty zdecydujesz, komu go udostępnisz. Dzięki temu możesz pokazać swój cykl osobie, która nie jest zapisana w gronie twoich znajomych.

Czym się różni publiczny link pod wykresem od tego w oknie przeglądarki?

Publiczny link pod wykresem różni się od tego w oknie przeglądarki tym, że posiada unikalny kod autoryzacyjny pozwalający udostępnić wykres osobie, która nawet nie ma konta na portalu Promama.pl. Możesz go użyć, jeśli chcesz na przykład wysłać cykl lekarzowi.

Kim są nauczyciele NPR?

Nauczyciele NPR, którzy współpracują z portalem Promama.pl, to certyfikowani przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnych Metod Planowania Rodziny instruktorzy metody angielskiej podwójnego sprawdzenia, tzw. angielskiej, którzy mają duże doświadczenie w uczeniu metody i prowadzeniu par w poradniach życia rodzinnego. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę „O nas”.

Jak zgłosić cykl do sprawdzenia?

Aby zgłosić cykl do sprawdzenia, najpierw musisz nanieść swoją interpretację na wykres. Wówczas w zakładce „Interpretacja” uaktywni się przycisk „Wyślij interpretację do sprawdzenia”. 

Czy mogę komunikować się z nauczycielem NPR? (konto Premium)

Po zgłoszeniu cyklu do sprawdzenia, pojawi się pod wykresem dodatkowa zakładka „Komentarze nauczyciela”, gdzie możesz pozostawić swój komentarz. Po niezbędnej komunikacji i sprawdzeniu cyklu nauczyciel zakończy konsultację. Dotychczas napisane komentarze pozostaną dla ciebie widoczne, lecz nie będzie można napisać już nowych. Aby móc kontaktować się z nauczycielem NPR bez ograniczeń, wykup konto VIP. Użytkownicy kont Premium mogą szukać wsparcia nauczycieli NPR na forum eksperckim.

Jak komunikować się z nauczycielem NPR (konta VIP)

Użytkownicy kont VIP mają zakładkę „Komentarze nauczyciela” zawsze aktywną. Można tam konsultować się z nauczycielem bez ograniczeń.

Czy nauczyciel NPR będzie wiedział, że cykl jest już do sprawdzenia? (konto VIP)

Aby przekazać nauczycielowi cykl do sprawdzenia, należy nanieść na wykres swoją interpretację, a następnie użyć przycisku „Zgłoś interpretację do sprawdzenia”. 

E-karta ciąży

Ile wynosi okres testowy karty ciąży?

E-karta ciąży jest dostępna do testów przez 4 tygodnie od założenia. 

Jak dyskretnie zakończyć e-kartę ciąży przed czasem?

Aby zakończyć e-kartę ciąży przed czasem, wejdź do zakładki "Ustawienia". Na dole znajduje się tabela „Historia kart ciąży”, a w niej opcja „Zakończ”.

Czy można zapisywać wagę dzień po dniu?

Tak, można, ale nie warto tego robić, ponieważ pomimo podania daty pomiaru wagi moduł „Waga i żywienie” automatycznie przypisuje datę pomiaru do przypadającego nań tygodnia ciąży. Wpisanie pomiaru wagi dzień po dniu spowoduje nadpisanie wagi z dnia poprzedniego, o ile nie nastąpiła zmiana tygodnia ciąży.

Jak zaznaczyć, że będę miała cesarskie cięcie, aby nie miało to wpływu na wyliczoną datę porodu?

Aby zaznaczyć planowane cesarskie cięcie lub planowane wywołanie porodu, w zakładce „Ustawienia” edytuj dane „Ciąża”: zaznacz opcję „Indukcja (wywołanie) porodu lub cesarskie cięcie” i podaj planowaną datę. Będziesz ją mogła zobaczyć na pasku postępu ciąży w zakładce „Moja ciąża”.

Społeczność

Dlaczego na forum jest tak mało kategorii i do czego służą „grupy”?

Na portalu Promama.pl istnieje tylko forum eksperckie jako wsparcie dla użytkowników kont Premium i VIP oraz forum do komunikacji z użytkownikami portalu (aktualności, sugestie). Do komunikowania między użytkowniczkami proponujemy „Grupy”. Każda „grupa” ma swoje własne forum (zakładka „Dyskusje”) oraz ustawienia prywatności. Jest to udoskonalona forma komunikacji w porównaniu ze standardowym forum, dlatego też zachęcamy użytkowniczki do tworzenia własnych grup i nie rozwijamy kategorii standardowego forum. W ten sposób to same użytkowniczki decydują, jaką grupę założyć bądź do jakich dołączyć.

Czy mogę nie przyjąć zaproszenia do znajomych i czy osoba zapraszająca będzie o tym wiedziała?

Oczywiście, nie musisz przyjmować wszystkich zaproszeń, to ty decydujesz, kto jest w twoim kręgu znajomych. Jeśli nie przyjmiesz zaproszenia, osoba zapraszająca nie zostanie o tym powiadomiona.

Czy jak zablokuję lub usunę kogoś z listy moich znajomych, to ta osoba się o tym dowie?

Nie.

Jak utworzyć swój suwaczek?

Aby utworzyć suwaczek, na podstronie "Ciąża" w rubryce "Kalkulatory" kliknij na "Suwaczki", a nastepnie utwórz własny suwaczek korzystając z dostępnych grafik. Następnie wygenerowany kod wklej w swoim profilu w rubryce "Sygnatura na forum". Utworzony przez ciebie suwaczek bedzie się pojawiał w stopce jako twój podpis na forum.

Jak wyświetlić nick zamiast imienia i nazwiska?

Pola "Imię" i "Nazwisko" nie są obowiązkowe. Jeśli zostawisz je puste, wyświetli się twój nick.

Porada: Jeśli wypełnisz pola "Imię" i "Nazwisko", wyświetlą się właśnie one zamiast nicka z profilu. Warto o tym pamiętać, jeśli chcesz używac nicka, lecz twój ulubiony jest już zajęty. Wtedy wybierz inny nick podczas rejestracji, a swój ulubiony możesz podać np. w polu "Imię". 

Rejestracja

Po rejestracji nie otrzymałam /-em emaila weryfikującego adres e-mail. Co robić?

Zdarza się, że emaile z portalu trafiają do folderu "Spam". Jeśli nie otrzymałaś / -eś emaila z linkiem aktywacyjnym, proszę sprawdzić, czy wiadomość nie znajduje się właśnie w folderze "Spam". Jeśli tak, wówczas również proszę dodać adres z którego przyszła wiadomość do tzw. "białej listy", aby przyszłe powiadomienia trafiały do folderu "Odebrane"

Mimo wszystko emaila nie ma w folderze "Spam". Co wtedy?

Jeśli mimo wszystko z jakichś względów email do ciebie nie dotarł oraz nie znajduje się w folderze "Spam", wtedy spróbuj się zalogować używając emaila i hasła podanego podczas rejestracji, a wtedy będzie możliwość wysłania ponownie emaila weryfikacyjnego. Jeśli i to nie pomoże, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy znajdujący sie poniżej.

Skontaktuj się z nami

Jeśli chcesz zadać nam konkretne pytanie, prześlij swoją wiadomość za pośrednictwem tego formularza.

 

Pomoc Promama.pl

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w naszym FAQ śmiało do nas pisz - nie pozostawimy żadnego pytania bez odpowiedzi. Jesteśmy wdzięczni za użytkowanie naszego serwisu i chcemy go cały czas udoskonalać, jeżeli masz jakiekolwiek sugestie odnośnie funkcjonowania strony prosimy o kontakt. Dziękujemy !!! Zespół Promama.pl
Mobile Analytics