Męskość, ojcostwo – co warto przeczytać?

Książek o męskości i ojcostwie na polskim rynku jest dość sporo. Jednak co naprawdę warto czytać? Prezentujemy kilka godnych uwagi publikacji. Opisy pochodzą od wydawców!

 

Szymon Grzelak „Dziki ojciec”

Dziki ojciec to nie jest książka dla ojców. Nie tylko. To książka dla rodziców, małżeństw i narzeczonych, którzy chcą rozwijać swój pomysł na rodzinę, na wychowanie. Rytuały inicjacyjne zawsze pełniły ważną rolę w życiu ludzi i społeczeństw. W inicjacjach jest moc, którą można wykorzystać, by wychować dzieci w duchu wyznawanych wartości. Dzieci potrzebują, by stawiać im progi rozwojowe, wtajemniczać w nowe obszary życia, pozwalać na nowe obowiązki, dawać nowe przywileje. Jeśli ze strony rodziców i wychowawców zabraknie świadomej, pozytywnej strategii inicjacyjnej dla dzieci, bardzo prawdopodobne, że ich postawy i system wartości kształtować będą jedynie popkultura i rówieśnicy. Ale wtedy przeżycia inicjacyjne ? takie jak pierwszy papieros, pierwsze piwo w tajemnicy przed rodzicami, pierwsze kontakty seksualne - poprowadzą je w zupełnie inną stronę. Przedstawiając strategię pozytywnych inicjacji autor łączy w jedną całość psychologiczne i duchowe aspekty wychowania, a poprzez przykłady z życia wzbogacone zdjęciami sprowadza przekaz książki na poziom konkretu. Książka może być cenną inspiracją dla psychologów, pedagogów i duszpasterzy, którzy zajmują się sprawami wychowania i wspierania rodzin.

Wydawnictwo: W drodze

Rok wydania: 2011

 

John Eldredge „Dziki serce. Tęsknoty męskiej duszy”

Głęboko w swym sercu każdy mężczyzna tęskni za bitwą, którą mógłby stoczyć, przygodą, którą mógłby przeżyć, i Piękną, którą mógłby uratować. To Bóg go takim stworzył. John Eldredge wierzy, że to, co naprawdę znajduje się w sercu mężczyzny, zostało całkiem zagubione. "Większość mężczyzn uważa, iż Bóg postawił ich na ziemi, aby byli dobrymi chłopcami", pisze w Dzikim sercu. Problem z mężczyznami polega na tym, że nie potrafią dotrzymywać obietnic, być liderami duchowymi, rozmawiać z żonami ani wychować dzieci. Jeśli jednak bardzo się postarają, to mogą osiągnąć wzniosły szczyt i stać się... miłym facetem. Właśnie to stawiamy za wzór dojrzałości chrześcijańskiej: naprawdę miłego faceta. Każdy mężczyzna był kiedyś chłopcem. A każdy mały chłopiec ma marzenia, wielkie marzenia: marzenie, że zostanie bohaterem, pokona złych facetów, dokona wielkich czynów i uratuje damę w nieszczęściu. Każda mała dziewczynka także ma marzenia: wiedząc, że jest Piękną, marzy, iż uratuje ją jej książę i porwie ją jakaś wielka przygoda. Jednak co dzieje się z tymi marzeniami, gdy dorastamy? Wejdźcie do jakiegokolwiek kościoła, rozejrzyjcie się wokoło i zapytajcie siebie: Jaki jest chrześcijański mężczyzna? Nie słuchajcie, co wam wmawiają, tylko patrzcie na to, co tam widzicie. Większość chrześcijańskich mężczyzn jest... znudzona.

Wydawnictwo: W drodze

Rok wydania: 2012

 

 

Ken Canfield „Serce ojca”

Zainicjowanie serdecznej więzi z własnym dzieckiem jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu. Każdy ojciec ma skrywane niekiedy pragnienie, aby zobaczyć, jak jego dzieci dorastają, a jednocześnie wyrastają na lepszych od niego ludzi. Autor szkicuje trzyczęściowy plan zainicjowania takich więzi: zbadanie własnego serca i naprawienie relacji ze swoim ojcem zbudowanie czterech filarów ojcostwa, czyli zaangażowania, stałości, wiedzy o własnym dziecku i opiekuńczości perspektywiczne planowanie następnych etapów życia przynoszących nowe wyzwania.

Wydawnictwo PAX

Rok wydanie: 2007

 

Ken Canfield „Wspaniały czas zmian. Dla ojców nastolatków”

Straciłeś kontakt z córką? Syn przestał Cię słuchać? Czujesz, że jako rodzic ponosisz porażkę? To musi być okres dojrzewania – czas próby i zmian dla każdego ojca. Dzięki tej książce dowiesz się, że wszystko, co dzieje się wokół jest… normalne. Na tym etapie życia dzieci szybko zmieniają się w dorosłych. Jednak czas dojrzewania wcale nie musi kończyć się katastrofą. Ty na pewno sobie poradzisz! Jak zatem rozmawiać z nastolatkami? Co można kontrolować, a czego się nie da? Jak pomóc dzieciom ominąć życiowe rafy i cieszyć się czasem wspaniałych zmian?

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Rok wydania: 2012

 

Ken Canfield „Zabawa, nauka, rozwój. Dla ojców przedszkolaków”

Czy potrafisz być dobrym ojcem? Być tatą, to coś więcej niż naprawić dziecku zepsutą zabawkę, zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny i bywać w domu od czasu do czasu. Być tatą to stać się przyjacielem dziecka i jego przewodnikiem. To wprowadzić dziecko w świat niezwykłej przygody i odkryć przed nim tajemnice, których nie zna mama. "Zabawa, nauka, rozwój" to książka nie tylko o przedszkolakach, ale przede wszystkim o ich ojcach. Okres przedszkolny to przecież czas, kiedy zarówno maluch, jak i jego tata powinni dynamicznie się rozwijać, każdy na swój sposób.

Dowiedz się:

z czym musi zmierzyć się ojciec przedszkolaka,

dlaczego warto znaleźć czas na wspólną zabawę,

jak zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka,

jak uczyć dyscypliny w atmosferze miłości.

Już dziś baw się, ucz i rozwijaj razem ze swoim dzieckiem. Poznaj smak przygody bycia ojcem!

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Rok wydania: 2011

 

Ken Canfield „Wspólne odkrywanie świata. Dla ojców dzieci w wieku szkolnym”

Czy wiesz, jak bogaty jest świat Twojego dziecka? Czy Twoje dziecko zna Twój świat? Dziewczynki i chłopcy w wieku szkolnym chcą poznawać, uczyć się i odkrywać. I robić to razem... z tatą. Dowiedz się:

jak godzić rolę ojca z pracą zawodową,

kiedy działać, a kiedy zachować spokój,

co niszczy, a co buduje trwałą więź z dzieckiem,

czego potrzebują z Twojej strony dzieci w wieku szkolnym.

Przygotuj się na jedną z najwspanialszych przygód w swoim życiu. Odkryj wspólnie z dzieckiem świat, jakiego razem nie znaliście!

Lektura tej książki budzi z ojcowskiego letargu. Dzięki niej znacznie łatwiej ułożyć sobie życie tak, aby nasz dom był dla nas i naszych dzieci bezpieczną przystanią. Polecam - Krzysztof Ziemiec, dziennikarz, ojciec trojga dzieci.

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

Rok wydania: 2011

 

Jacek Pulikowski, Mariusz Tyczyński, o. Zdzisław Wojciechowski „Ojciec – reaktywacja! Czyli jak silny facet buduje silną rodzinę (książka + CD MP3)”

Patrząc na statystyki, na które powołuje się Jacek Pulikowski, mówiące, że polski ojciec poświęca dziennie średnio 7 minut dla swoich dzieci, a 4 godziny na oglądanie telewizji – pewnie i my poczujemy, że coś z ojcostwem jest nie tak.

O tym, że w dzisiejszym świecie nie istnieje model męskości...

O tym, że w rodzinach mężczyźni często nie mają autorytetu...

O tym, że w szkołach chłopcy często są traktowani jak „gorsze dziewczynki”, bo są mniej grzeczni...

Konferencja „Ojciec – reaktywacja!” jest częścią „Warsztatów Dobrego Życia”. Z wielkim przekonaniem prezentujemy tę płytę CD MP3 z pełnym nagraniem i wierzymy, że będzie początkiem dobrych zmian w twojej rodzinie. Jeżeli jesteś ojcem, to zawsze możesz wejść na drogę zmian do bycia lepszym tatą. A jeśli jeszcze nie masz rodziny, to być może masz okazję jeszcze lepiej się przygotować do prawdopodobnie najważniejszej roli w swoim życiu.

 

Jacek Pulikowski „Gdzie ci mężczyźni? O męskości dla kobiet i mężczyzn”

Książka dla każdego, kto chce się dowiedzieć:

dlaczego mężczyznę trudno zawołać na obiad

kto w małżeństwie powinien być ekspertem od seksu

po co mąż ma mówić żonie, że ją kocha

dlaczego nie opłaca się podnosić głosu na kobietę

można znaleźć przepis na 100% mężczyznę

dlaczego nie warto bawić się w Casanovę

jest w stanie rzucić palenie dla dziewczyny

dlaczego mężczyzna musi mieć wszystko napisane na kartce

jak kapłan powinien rozmawiać z kobietami

Wydawca: Fides

Rok wydania: 2012

 

Meg Meeker „Mocni ojcowie, mocne córki”

Tato: zostałeś stworzony nie bez przyczyny, a twoja córka szuka w tobie przewodnika, jakiego nie może znaleźć u nikogo innego. Słowa, które wypowiadasz; wszystko, co komunikujesz uśmiechem i co wprowadzasz jako reguły obowiązujące w waszej rodzinie, ma nieskończony wpływ na życie twojej córki.

Chciałabym, abyś popatrzył na siebie jej oczami. I to nie ze względu na nią, ale ze względu na siebie, ponieważ jeśli mógłbyś zobaczyć siebie takim, jakim ona cię widzi, choćby przez dziesięć minut, twoje życie zmieniłoby się całkowicie. Świat twojej córki jest mniejszy niż twój - nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie. Jest bardziej kruchy i delikatny, ponieważ jej charakter właśnie się formuje, jak ciasto na stolnicy. Każdego dnia twe ręce biorą ją i wkładają na stolnicę, aby zacząć ugniatanie od nowa. W zależności od tego, jak to robisz - dzień po dniu - taką ją uformujesz.

Bycie ojcem to bez wątpienia najtrudniejsze zadanie. Czy bycie szczęśliwym ojcem jest w ogóle realne? Autorka, lekarz i specjalista rodzinny, przedstawia autorytet ojca, opisuje na czym polega ojcostwo i jaką rolę odgrywa ojciec w wychowaniu córki.

Meeker uczy jak mądrze kochać. Ojciec dla każdej dziewczynki to pierwszy i najważniejszy mężczyzna w jej życiu. Żaden ojciec nie powinien o tym zapomnieć. On również decyduje o przyszłości córki. Silny rodzic wychowa silną i mądrą córkę, a to bez wątpienia marzenie i cel każdego ojca.

Wydawca: m

Rok wydania: 2012 m

 

Przegląd: Redakcja

0 komentarzy
0 komentarzy
Mobile Analytics