To jest przybliżona wizualizacja wydruku strony. Aby sprawdzić jak strona będzie wyglądała po wydrukowaniu na Twojej drukarce użyj opcji "Podgląd wydruku" w przeglądarce.

„Płodność. Powrót do źródeł” red. M. i M. Zimoniowie (recenzja)

Płodność człowieka to bardzo ciekawy temat na książkę i rzeczywiście w ostatnim czasie powstało kilka interesujących publikacji, które próbują łamać stereotypy dotyczące tego zagadnienia. Niedawno recenzowaliśmy dla Was NPR jest O.K..  W książce Płodność. Powrót do źródeł małżeństwo, Małgorzata i Marcin Zimoniowie zadają swoim rozmówcom – lekarzom Monice Małeckiej-Holerek i Adamowi Kuźnikowi – pytania, z odpowiedzi na które wyłania się diagnoza współczesnych licznych problemów z płodnością związanych.

Bardzo ciekawe są obie rozmowy. Monika Małecka-Holerek, ginekolog z dwudziestoletnim doświadczeniem wypowiada się – jak to kobieta – niezwykle emocjonalnie, ale jednocześnie też bardzo kategorycznie, nazywając rzeczy po imieniu. Nie dziwi więc, że niektóre z jej pacjentek, jak sama przyznaje, wychodziły z gabinetu, trzaskając drzwiami… Brzmią ostro słowa:

Antykoncepcja, zwłaszcza hormonalna, to jest szatański wymysł. Prędzej czy później zaszkodzi kobiecie – jeśli nie ciału, to na pewno duszy.

Zimoniowie pytają Małecką-Holerek nie tylko o antykoncepcję i jej działanie na organizm kobiety, a także skutki uboczne. Pojawiają się także zagadnienia związane  z NPR, niepłodnością i jej leczeniem, metodą in vitro. Nie brakuje tu pytań o kwestie moralne. Lekarka, matka pięciu córek, chętnie dzieli się swoim osobistym doświadczeniem, opowiada o studiach, pracy zawodowej i spotkaniu z profesorem Fijałkowskim, a  także o wierze, bez której nie miałaby sił, aby wykonywać swoją odpowiedzialną pracę.

Adam Kuźnik z kolei jest lekarzem medycyny rodzinnej. Ten wywiad jest zdecydowanie męski – bez emocji i pełen wiedzy, faktów. Jego zasadniczymi tematami są problemy z płodnością oraz naprotechnologia. Niektóre stwierdzenia lekarza są zaskakujące. Jak to:

Dlaczego tak jest, że mężczyźni mają coraz gorsze wyniki, że mają coraz mniej plemników w nasieniu, że kobiety coraz częściej mają zaburzenia jajeczkowania? (…) Istnieje co najmniej kilka hipotez odnoszących się do obniżających płodność składników zawartych w żywności. Są to substancje znajdujące się w pokarmach, które naśladują działanie hormonów płciowych – albo wręcz nimi są – i hamują naszą płodność.

To bardzo odważna teza i brzmi niemal jak teoria spiskowa. Jeśli jednak wziąć pod uwagę odsetek par mających trudności z poczęciem, przestaje to być aż tak nieprawdopodobne.

Lekarz wyjaśnia pojęcia związane z naprotechnologią, przybliża techniki leczenia niepłodności, konfrontując je z metodą in vitro.

Rozmowy z lekarzami zostają dopełnione przez świadectwa małżeństw, które borykały się z niepłodnością, oraz treść encykliki Humanae vitae.

Płodność. Powrót do źródeł to książka, której lekturę powinno się zalecać wszystkim małżeństwom bezskutecznie starającym się o potomstwo. Mogłaby ona być dla nich ogromnym światłem, które wskazywałoby kierunek działania, a przede wszystkim dawałoby nadzieję i pomagało akceptować swoją rzeczywistość. Książka porządkuje wiedzę dotyczącą ludzkiej płodności i zwraca uwagę, że faktycznie warto wracać  - w wielu aspektach naszego życia – do źródeł.

Monika Moryń

Płodność. Powrót do źródeł, red. M. i M. Zimonowie, Wydawnictwo Inspiracje, Bielsko-Biała 2012.

0 komentarzy
0 komentarzy